ایران میزبان مراسم روز جهانی دریانوردی درسال2021 شد

ایران با تایید سازمان بین‎المللی دریانوردی میزبان مراسم بین‎المللی روز جهانی دریانوردی در سال 2021 شد.

مدیرکل سازمان‎های تخصصی و بین‎المللی سازمان بنادرو دریانوردی به خبرنگار مارین تایمز با اشاره به بیست و پنجم ژوئن به عنوان روز جهانی دریانوردی گفت:هر ساله با تصویب شورای سازمان بین المللی دریانوردی مراسم روز جهانی دریانوردی همزمان باIMO ، در یکی از کشورهای عضو این سازمان به‎صورت بین‌المللی و با حضور دبیرکل سازمان بین‎‎المللی دریانوردی ،مقامات کشورهای عضو و دیگر سازمانهای بین‌المللی مرتبط برگزار می‎شود.

حسین عباس نژاد افزود: براین اساس با توجه به اینکه کشورهای ژاپن، ترکیه، پاناما، لهستان و کلمبیا، آفریقای جنوبی برای میزبانی این مراسم در سال های 2015 الی 2020 از قبل اعلام آمادگی کرده و شورای IMO نیز برگزاری مراسم را در این کشورها تصویب کرده بود به همین منظور ایران برای برگزاری مراسم روز جهانی دریانوردی در سال 2021 اعلام آمادگی کرد که این شورا با تصویب این پیشنهاد، ایران را به عنوان میزبان سال 2021 مراسم روز جهانی دریانوردی انتخاب کرد.

احتمال تغییر در شیوه برگزاری همایش ارگان‎های دریایی

مدیرکل سازمانهای تخصصی و بین المللی  سازمان بنادرو دریانوردی ادامه داد: ایران برای سال 2021 به عنوان میزبان، باید مقامات عالیرتبه IMO و کشورهای عضو این سازمان را رسما به شرکت در این مراسم دعوت کند، بنابراین به منظور آماده‎سازی ارگان‎های دریایی برای برگزاری هرچه‎بهتر این مراسم در سطح جهانی، احتمال دارد شیوه برگزاری همایش ارگان‎های دریایی در سال جاری با تغییراتی همراه باشد.

وی گفت: به همین منظور ، پیشنهادی مبنی بر تشکیل یک صندوق و عضویت ارگان‎های دریایی در این صندوق ارائه شده که به تایید دبیرخانه همایش ارگان‎های دریایی نیز رسیده است.

عباس نژاد اظهار کرد: البته برای تشکیل این صندوق به تصویب این موضوع در جلسه شورای سران و مدیران ارشد ارگان‎های دریایی نیاز است که ظرف دو هفته آینده این جلسه تشکیل و دراین باره  با حضور  ارگان های دریایی بحث و تبادل نظر خواهد شد.

وی با بیان اینکه در صورت موافقت همه سران ارگان های دریایی کشور، صندوق همایش ارگان‎های دریایی تشکیل خواهد شد گفت: همه ارگان‎ها می‌توانند به عضویت این صندوق درآیند به طوری که با این اقدام  همایش مذکور با همکاری همه ارگان‎ها برگزار خواهد شد.

مدیرکل سازمان‎های تخصصی و بین المللی سازمان بنادرو دریانوردی درباره برگزاری همایش ارگان‎های دریایی با تشکیل این صندوق اظهار کرد: در این نوع برگزاری همایش، شرکت و یا ارگان میزبان فقط به هماهنگی امور خواهد پرداخت و هزینه برگزاری همایش بر عهده آن نخواهد بود بلکه از طریق منابع این صندوق که حاصل از حق عضویت های پرداخت شده است، تامین خواهد شد.

وی درخصوص برگزاری بیست و چهارمین همایش ارگان های دریایی هم افزود: براین اساس بیست و چهارمین همایش ارگان‎های دریایی در مهرماه مصادف با مراسم روز دریانوردی  و در دو روز برگزار خواهد شد که روز اول به همایش و ارائه مقالات و سخنرانی ها و عصر روز دوم، به برگزاری جشن روز جهانی دریانوردی اختصاص خواهد داشت.

عباس نژاد با تاکید بر کاربردی شدن همایش بیست و چهارم اضافه کرد: امسال سعی بر آن است تا از تعداد سخنرانان این همایش کاسته و در مقابل به جنبه علمی آن افزوده شودو موضوعات کاربردی‎تر با ماهیت ایجاد کننده هماهنگی بین ارگان‎ها برای رسیدن به اهداف عالیه نظام در نظر گرفته شود.

آمار نهایی راهیان نور دریایی جزیره خارگ اعلام شد

مسئول اردویی سپاه امام صادق(ع) استان بوشهر گفت: در اعزام کاروان راهیان نور دریایی در مدت 18 روز چهار هزار و 90 نفر از نخبگان و قشرهای مختلف استان‌های مختلف به جزیره خارگ اعزام شدند.
به گزارش خبرنگار مانا از بوشهر، سرهنگ عباس درویشی در گفت‌وگو با خبرنگاران در بوشهر با اشاره به اینکه جزیره خارگ در 57 کیلومتری شمال غربی بوشهر قرار دارد با بیان اینکه بیش از 90 درصد نفت کشور خارگ صادر می‌شود گفت: جزیره خارگ به عنوان شاهراه اقتصادی کشور در هشت سال جنگ تحمیلی نقش مهمی داشت به گونه‌ای که بیش از دو هزار و 800 بار بمباران هوایی شد اما به سبب رشادت و مقاوم مردم این جزیره و رزمندگان اسلام و کارکنان شرکت نفت حتی یک‌روز هم صادرات نفت از این جزیره، قطع نشد.
مسئول اردویی سپاه امام صادق(ع) استان بوشهر آشنایی با رشادت‌های حماسه آفرینان هشت سال دفاع مقدس را از اهداف اعزام کاروان‌های راهیان نور دانست و افزود: نوروز امسال برای ششمین سال علاقه‌مندان به فرهنگ ایثار و شهادت به اردوی دریایی راهیان نور خارگ اعزام شدند.
وی با بیان اینکه کاروان‌های راهیان نور دریایی با رشادت های دلاورمردان در آب‌های نیلگون خلیج فارس آشنا می‌شوند خاطر نشان کرد: اعزام کاروان راهیان نور دریایی به خارگ از 24 اسفندماه آغاز شده و 13 فروردین 4هزار و 90 نفر از نخبگان و قشرهای مختلف استان‌ها به خارگ اعزام شدند.
وی مدت اقامت کاروان‌های راهیان نور دریایی یک روز دانست و بیان کرد: زائران اعزامی به خارگ پس از زیارت یادمان شهدای گمنام از نمایشگاه دفاع مقدس، بیمارستان زیرزمینی، تأسیسات نفتی، کشتی سوخته، آرامگاه میرمحمد و آثار به‌جا مانده از بمباران رژیم بعثی عراق در جنگ تحمیلی بازدید کردند.
درویشی با اشاره به اینکه کاروان‌های راهیان نور دریایی خارگ با دو فروند شناور منطقه دوم نیروی دریایی سپاه و همراهی دو شناور پشتیبان به جزیره راهبردی خارگ اعزام شدند بیان کرد: نوروز سال قبل یک‌هزار و 981 نفر در این اردو راهیان نور دریایی خارگ شرکت کردند که نوروز امسال در مدت 18 روز 4 هزار و 90 نفر به این جزیره استراتژیک اعزام شدند که نسبت به مدت مشابه نوروز سال قبل افزایش دو برابری دارد.

هشدار به شناورها/تداوم طوفان در دریای عمان

کارشناس هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: براساس نقشه های پیش یابی طوفانی که از روز گذشته در منطقه دریای عمان در استان شکل گرفته بود و قرار بود از منطقه خارج شود همچنان تداوم دارد.
علی ملاشاهی به مانا گفت: به علت شدت یافتن طوفان روز گذشته در دریای عمان، امروز ارتفاع موج در این دریا به حدود سه متر رسید.
وی ضمن هشدار به شناورهای دریایی از آنان خواست تا از رفتن به دریا خوداری کنند.
ملاشاهی همچنین از مردم منطقه نیز خواست تا در کنار سواحل که دارای امواج بلند هست تجمع نکنند.
کارشناس هواشناسی استان تصریح کرد: به سبب این وزش باد شعاع دید نیز در منطقه کاهش خواهد یافت.

عربستان پنج نفتکش غول پیکر می خرد

کشتیرانی عربستان سعودی (بحری) از انعقاد یک قرارداد با بانک ریاض برای تامین سرمایه خرید پنج نفتکش غول پیکراز شرکت هیوندایی کره جنوبی خبر داد.
به گزارش گروه بین الملل مانا، شرکت ملی کشتیرانی عربستان سعودی (بحری) با انعقاد قرارداد با بانک ریاض ، مبلغ 380 میلیون دلار وام به منظور خرید پنج نفتکش غول پیکر دریافت می کند که زمان پرداخت آن ده سال و شش ماه در نظر گرفته شده است.
بر اساس این گزارش این شرکت در سال 2015 با شرکت هیوندایی کره جنوبی برای ساخت پنج نفتکش غول پیکر به توافق رسید که قرار است تا سال 2017 تحویل داده شوند.
شایان ذکر است شرکت ملی کشتیرانی عربستان سعودی (بحری) در ماه فوریه سال جاری نیز یک کشتی با ظرفیت 318 هزار DWT  از کشتیرانی Hanjin خریداری کرد که در ماه مارس تحویل گرفته شد.
درباره سایت
  • انجمن علمی دریانوردی دانشگاه آزاد خارگ یک انجمن علمی دانشجویی است که زیر نظر دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم دریایی خارگ فعالیت میکند.
    این انجمن می کوشد تا در معرفی رشته دریانوردی (ناوبری) و پیشرفت و توسعه این رشته نقشی را ایفا کند.
    در راستای بهبود عملکرد این وبلاگ منتظر نظرات، پشنهادات و انتقادات شما کاربران گرامی هستیم.

    موفق و سربلند باشید.

امکانات سایت

تصاویر منتخب

انجمن علمی ناوبری دانشگاه آزاد اسلامى واحد خارگ

Marine Scientific Society of Kharg Maritime College

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic