تبلیغات
انجمن علمی ناوبری دانشگاه آزاد اسلامى واحد خارگ - شناور تحقیقاتی،نیاز شیلات در دریای خزر

شناور تحقیقاتی،نیاز شیلات در دریای خزر

رئیس موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور گفت: برای فعالیت در دریای خزر به یک شناور تحقیقاتی جدید نیاز داریم که برای تامین آن باید 20 میلیارد تومان هزینه شود.

رئیس موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور با اشاره به اینکه تنها شناور تحقیقاتی دریای خزر در انتظار اختصاص بودجه برای تعمیرات و تامین تجهیزات است، گفت: دریای خزر به یک شناور تحقیقاتی جدید نیاز دارد که برای تامین این شناور باید 20 میلیارد تومان هزینه کرد.

رئیس موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور در گفت‌وگو با خبرنگار مارین تایمز درباره فعالیت‎های این موسسه گفت:در حوزه فعالیت‎های دریایی این موسسه روی دو محور مختلف مبنی بر ارزیابی ذخایر دریا، صید و صیادی، بازسازی با ذخایر طبیعی و آبزی‌پروری در استخر و در آب‎های داخلی متمرکز  است که در این راستا ارزیابی ذخایر آبزیان را سالانه در دریاهای جنوب و شمال کشور انجام می‎دهیم.

دکتر محمد پورکاظمی  درباره اقدامات انجام  شده در آبهای جنوبی اضافه کرد: بدین منظور هر سال با  استفاده از شناور تحقیقاتی فردوس یک، ارزیابی ذخایر ماهیان جنوب کشور از چابهار به سمت هرمزگان ، بوشهر و خوزستان انجام می شود که طی آن  میزان ذخایر ماهیان کف‎زی را مشخص می‌کنیم و  بدین صورت مقدار فشار صید بر روی گونه‎های ماهی تعیین شده و گونه‎های جدیدی مثل شبه شوریده و یا یال‎اسبی شناخته و برآورد جمعیت می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه ارزیابی ذخایر ماهیان در خزر متکی به یک شناور تحقیقاتی گیلان است، اظهار کرد: ارزیابی ذخایر ماهیان دریای خزر  در ماهیان استخوانی، کلیکا ماهیان و ماهیان خاویاری است که بعضی از سال‎ها به صورت مشترک بین ایران و چهار کشور دیگر حاشیه‎ دریای خزر انجام می‎شود. این در حالی است که متاسفانه اکنون چهار سال است که ارزیابی مشترکی را نداشته‎ایم.

پورکاظمی با اشاره به اینکه ایران به صورت انفرادی این  ارزیابی را انجام می‎دهد، خاطرنشان کرد: پروژه تحقیقاتی ارزیابی ذخایر آبزیان دریای خزر با استفاده از روش‌های نمونه‌برداری و بیومتری و بدون گشت دریایی انجام می‌شود که ضریب رشد، مرگ و میر، میزان تولید، گروه سنی، زمان رسیدن آبزیان به بلوغ جنسی و ... را تعیین می‌کند و  همین دستاوردها  نیز در جلسات کمیسیون عالی بهره‌برداری شیلات مبنای اصلی تصمیم گیری برای میزان صید سال آینده می‌شود.

وی با اشاره به عدم حمایت مالی برای ارزیابی ذخایر ماهیان کیلکا و خاویاری گفت: ارزیابی ذخایر ماهیان کیلکا و خاویاری حداقل به ۳۵۰ تا ۴۰۰ میلیون تومان اعتبار نیاز دارد که به دلیل عدم تامین این میزان اعتبار، برآورد ذخایر این گونه ماهی استخوانی اکنون در آب‌های خزر انجام نمی‌شود. البته این میزان اعتبار جهت هزینه‌های جاری از جمله تامین سوخت، تور نمونه‌گیری، نیروی انسانی لازم و مواد شیمیایی جهت نمونه گیری هزینه می‌شود.

خزر در انتظار شناور تحقیقاتی

رئیس موسسه تحقیقات علوم شیلاتی با اشاره به اینکه شناور تحقیقاتی گیلان تنها شناور تحقیقاتی ایران در دریای خزر است،گفت:در حال حاضر، مشکل اصلی دریای خزر، کمبود شناور تحقیقاتی است زیرا این شناور به تعمیر و تامین تجهیزات نیاز دارد اما متاسفانه بودجه‎ای برای آن در نظر گرفته نشده است این در حالی است که شناور تحقیقاتی گیلان تنها شناوری است که به سازمان حفاظت محیط زیست، پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی، سازمان نقشه برداری و موسسه شیلات خدمات ارائه می دهد.

وی با اشاره به اینکه متاسفانه اکنون چهار سال است که از این کشتی بهره‎برداری نشده است، افزود: علاوه بر نیاز این شناور به تعمیرات، ما به یک شناور تحقیقاتی جدید نیازداریم.

رئیس موسسه تحقیقات علوم شیلاتی افزود:برای تعمیر شناور گیلان چهار میلیارد تومان اعتبار و برای خرید شناور جدید 20 میلیارد تومان بودجه لازم است.

پورکاظمی گفت:درخواست ما این است که برای توسعه پایدار هم در صید و صیادی و هم در آبزی‌پروری به اعتبارات تحقیقاتی و پژوهشی توجه بیشتری شود که خوشبختانه سیاست دولت برای سال آینده در این زمینه تغییر کرده است و افزایش 100 درصدی بودجه را برای این حوزه در نظر گرفته است که این خود روزنه امیدی برای ما است.

وی بااشاره به اینکه امیدواریم این بودجه تصویب و پرداخت شود، تصریح کرد:به همین دلیل پیش‌بینی می‎شود کارهای تحقیقاتی و علمی بیشتر و مناسب‌تری در سال آینده در حوزه شیلات انجام پذیرد و سطح دانشگاه‎ها و بخش خصوصی در این زمینه بالاتر رود.

پرورش ماهی در قفس، طرح شاخص موسسه تحقیقات علوم شیلاتی

رئیس موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور درادامه طرح‎های این موسسه گفت: یکی از طرح‎های شاخص ما در طول سال 94 و همچنین برای سال 95 با محوریت اقتصاد مقاومتی پرورش ماهی در قفس است که در کمیته‌های علمی و تخصصی زوایای این کار را برای جانمایی و محل استقرار قفس در جنوب و شمال کشور سنجیده اند.

لطمه جدی به ذخایر ماهیان خاویاری وارد شده است

وی درباره ذخایر ماهیان خاویاری گفت:کلیات ذخایر ماهی خاویاری به علت آسیبی که در گذشته از میزان بهره‎برداری و برداشت بی رویه دیده بود لطمه جدی خورده و با وجود اینکه صید تجاری آن ممنوع است اما هنوز بهبودی در ذخایر این ماهی مشاهده نشده است.

پورکاظمی ادامه داد: همه تلاش ما این است که در قالب کمیسیون منابع زنده خزر و با مشارکت چهار کشور دیگر حاشیه‎  این دریا ،  نقشه و برنامه‌ای را تدوین کنیم تا کم کم این ذخایر  احیا شود. البته در این راه باید به این موضوع نیز توجه داشته باشیم که حتی اگر این کار به سرعت تدوین و انجام شود به دلیل اینکه ماهیان خاویاری دیر به سن بلوغ می‎رسند عملا احیای ذخایر ماهیان خاویاری زمان‌بر خواهد بود.

تلاش برای احیاء ذخایر کیلکا ماهیان 

وی افزود: بر اساس اطلاعات، ذخایر کیلکا ماهیان به خاطر ورود و استقرار شانه دار لطمه شدید دیده است که تلاش داریم برای بهبود آن با چهار کشور حاشیه ای خزر مذاکراتی داشته باشیم تا بتوانیم با گشت تحقیقاتی جمعی، راهکاری اندیشیده و اقدامات مناسبی برای نجات این ماهیان انجام دهیم.

ایران رئیس گروه مشورتی فائو در مدیریت ذخایر ژنتیکی آبزیان جهان

رئیس موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور درباره دستاوردهای دیگر این موسسه اظهار کرد: خوشبختانه تجربه ما در زمینه ارزیابی ذخایر آبزیان باعث شد تا به عنوان رئیس گروه مشورتی فائو در مدیریت ذخایر ژنتیکی آبزیان جهان برای دو سال انتخاب شویم تا با کمک 10 نفر اساتید دیگر وضعیت ذخایر آبزیان جهان را بررسی و اعلام کنیم.

وی در ادامه گفت:یکی دیگر از کارهایی که تاکنون انجام دادیم تولید میگوی عاری از بیماری یا همان طرح SPF است که با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و استانداری بوشهر با اعتباری حدود شش میلیارد تومان اجرایی شد که سه میلیارد تومان آنرا معاونت عملی و فناوری ریاست جمهوری تامین کرد و موسسه تحقیقات علوم شیلاتی و استانداری بوشهر هر کدام 1.5 میلیارد تومان دیگر بودجه صرف کردند.

پورکاظمی با اشاره به اجرای قزل‎آلای عاری از بیماری به دنبال بیماری ویروسی این نوع از آبزیان، اظهار کرد: طرح دیگری که با معاونت علمی فناری ریاست جمهوری اجرا کردیم، اصلاح نژاد میگو بود. علاوه بر این، بزرگترین نشست علمی آبزی پروری را با انجمن جهانی آبزی پروری در تهران برگزار کردیم.

 پورکاظمی افزود: کنگره آبزی‌پروری نیز 11  و 12 اسفند ماه در پژوهشکده آبزی‌پروری اهواز با حضور عراق، کویت، عمان و شرکت‎های مختلف برگزار خواهد شد که امیدواریم نتایج مثبتی داشته باشد.

نظرات مطلب
  1. chocolate

    This is my first time pay a visit at here and i am actually happy to read everthing at one place.

فرم ارسال نظر
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
درباره سایت
  • انجمن علمی دریانوردی دانشگاه آزاد خارگ یک انجمن علمی دانشجویی است که زیر نظر دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم دریایی خارگ فعالیت میکند.
    این انجمن می کوشد تا در معرفی رشته دریانوردی (ناوبری) و پیشرفت و توسعه این رشته نقشی را ایفا کند.
    در راستای بهبود عملکرد این وبلاگ منتظر نظرات، پشنهادات و انتقادات شما کاربران گرامی هستیم.

    موفق و سربلند باشید.

امکانات سایت

تصاویر منتخب

انجمن علمی ناوبری دانشگاه آزاد اسلامى واحد خارگ

Marine Scientific Society of Kharg Maritime College